Instytut Elektroenergetyki, na podstawie decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest wykonawcą projektu nr 0862/R/T02/2010/10, realizowanego w ramach X konkursu projektów rozwojowych - rozwojowy własny, o tytule:

Odcisk palca izolacji celulozowej syconej syntetycznymi estrami organicznymi oparty na analizie odpowiedzi dielektrycznej
w dziedzinie częstotliwości

 

Opis


Projekt dotyczy możliwości wyznaczania zawilgocenia izolacji celulozowej syconej estrami syntetycznymi. Najpopularniejszy ester syntetyczny MIDEL 7131 jest nietoksyczny, niepalny, niewybuchowy i biodegradowalny. Izolacja tego typu jest wykorzystywana w transformatorach energetycznych specjalnych zastosowań, na przykład w wielkich skupiskach ludzi, w kompleksach szpitalnych, w wieżowcach, w górnictwie i w przemyśle o zagrożeniu pożarowym. Zawilgocenie izolacji celulozowej ocenia się w dwóch różnych sytuacjach, a mianowicie w procesie technologicznym nowego transformatora oraz w ramach procedur diagnostycznych transformatorów będących w eksploatacji. Zawilgocenie izolacji celulozowej można wyznaczyć posługując się metodą miareczkowania Karla Fischera lub wykorzystując metody oparte na analizie odpowiedzi dielektrycznej w dziedzinie czasu i częstotliwości, znanej szerzej pod pojęciem spektroskopii dielektrycznej. Pierwsza metoda wymaga pobrania próbki wyrobu celulozowego, a więc jest nieprzydatna w przypadku transformatora. Metody oparte na analizie odpowiedzi dielektrycznej idealnie nadają się do badania transformatora, ale wymagają charakterystyk wzorcowych, stanowiących swoiste odciski palca izolacji o zdeterminowanym zawilgoceniu i zestarzeniu oraz o określonej temperaturze. W rezultacie zdiagnozowanie nieznanego obiektu wymaga posiadania kilkuset charakterystyk wzorcowych.

Cel 


Celem projektu jest stworzenie rodziny charakterystyk wzorcowych odpowiedzi dielektrycznej (odciski palca) izolacji papier lub preszpan-ester syntetyczny, o kilku poziomach zawilgocenia (od 0,5 do 3,5% wody) i dla kilku wybranych wartości temperatury. Formą końcową wyniku będzie program komputerowy, który w oparciu o posiadaną bazę danych, skompletowaną w trakcie realizacji projektu, po wprowadzeniu istotnych informacji dotyczących badanego transformatora (model geometryczny i parametry dielektryczne cieczy izolacyjnej), pozwoli na wyznaczenie zawilgocenia izolacji celulozowej nasyconej estrem syntetycznym.

Wykonawcy 


Projekt realizuje zespół Zakładu Wysokich Napięć i Materiałów Elektrotechnicznych w składzie:
prof. dr hab. inż. Hanna Mościcka-Grzesiak
dr inż. Jarosław Gielniak
dr inż. Andrzej Graczkowski
dr hab. inż. Krzysztof Siodła
dr inż. Krzysztof Walczak
dr inż. Wojciech Sikorski
dr inż. Piotr Przybyłek
Kierownikiem projektu jest dr inż. Hubert Morańda

Harmonogram
Poniższy wykres przedstawia planowany harmonogram wykonywanych prac

harmonogram

 


 

Mobilne Laboratorium Diagnostyki Transformatorów